DiscoverEU

Máš 18 rokov a pobyt v jednom z členských štátov EÚ alebo v jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+? Priprav sa na spoznávanie Európy! 

Čo je to DiscoverEU?

DiscoverEU je akcia programu Erasmus+, ktorá ti ponúka príležitosť objavovať rozmanitosť Európy, dozvedieť sa o jej kultúrnom dedičstve a histórii a spojiť sa s ľuďmi z celého kontinentu.  

Získaš cestovný poukaz a možnosť cestovať prevažne železničnou dopravou. Pozri si pravidlá pre osoby žijúce na ostrovoch alebo vo vzdialených regiónoch.

Ak ťa vyberú, dostaneš európsky preukaz mládeže DiscoverEU s množstvom zliav na kultúrne návštevy, vzdelávacie aktivity, šport, miestnu dopravu, ubytovanie a stravu.

Kedy bude ďalšie kolo?

Bude sa konať od 16. apríla 2024 od 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času) do 30. apríla 2024 do 12:00:00 hod (poludnie bruselského času).

V prvý deň súťaže sa na tejto stránke objaví tlačidlo „Prihlásiť sa“.

Ako to funguje?

Aby si sa mohol(-la) prihlásiť, musíš spĺňať tieto podmienky:

  • byť narodený(-á) v období od 1. júla 2005 (vrátane) do 30. júna 2006 (vrátane),
  • zadať v online prihláške správne číslo preukazu totožnosti, cestovného pasu alebo dokladu o pobyte,
  • byť občanom alebo osobou s pobytom* v jednej z týchto krajín: 

          – v jednom z členských štátov Európskej únie vrátane zámorských krajín a území (ZKÚ) alebo   
          – v jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko. 

Potom sa budeš musieť zúčastniť na kvíze [pokiaľ nie si prihlásený(-á) ako člen(-ka) skupiny].

Ak ťa vyberú, môžeš cestovať najmenej 1 deň a najviac 30 dní v období od 1. júla 2024 do 30. septembra 2025

Ak máš zdravotné postihnutie alebo iné zdravotné problémy, ktoré by mohli cestovanie sťažiť, budeš mať k dispozícii pomoc a podporu. Viac podrobností nájdeš v  najčastejších otázkach – pozri otázku C.13.

75

Môžem cestovať s kamarátmi?

Áno, je to možné! Môžeš cestovať buď sám (sama), alebo vytvoriť skupinu až so štyrmi kamarátmi, ktorí spĺňajú uvedené podmienky účasti. Členovia tvojej skupiny použijú potom pri prihlasovaní tvoj kód. Viac podrobností nájdeš v najčastejších otázkach – pozri otázky B.5 až B.11.

Svoje cestovateľské plány môžeš koordinovať aj s inými cestovateľmi v rámci súťaže DiscoverEU! Na to ti môže poslúžiť skupina DiscoverEU na Facebooku. Už teraz sa môžeš pridať k tejto skupine a zapojiť sa do komunikácie s ďalšími účastníkmi.

Ak ťa vyberú, národné agentúry programu Erasmus+ ti pomôžu nadviazať kontakty s ďalšími účastníkmi a získať ďalšie informácie prostredníctvom stretnutí organizovaných pred odchodom a stretnutí s inými cestovateľmi.

Podeľ sa o zážitky 

Vybraní účastníci sa automaticky stávajú ambasádormi DiscoverEU. Ako ambasádora(-ku) ťa vyzveme, aby si sa o svoje cestovateľské zážitky podelil(-a) na sociálnych médiách – Instagrame, Facebooku, Discorde či Twitteri – pomocou hashtagu #DiscoverEU. Môžeš dokonca urobiť prezentáciu vo svojej škole alebo komunite. 

 

Kvóty podľa krajín

Orientačný počet dostupných lístkov podľa krajín zapojených do programu Erasmus+

image_33

Chcem zistiť viac! 

Zaujíma ťa, ako prebiehali predchádzajúce kolá? Prečítaj si informačné prehľady o iniciatíve DiscoverEU. Dozvieš sa tam podrobnosti o tejto akcii, ako aj o skúsenostiach niektorých mladých cestovateľov, ktorí sa do nej zapojili.

Kontakt 

Denisa Brantálová

mail : denisa.brantalova@eurodesk.eu

tel. č. : 0905 932 937