Inklúzia a rozmanitosť v programe Erasmus+
Cieľom programu Erasmus+ je podporovať rovnosť príležitostí a prístupu, inklúziu, rozmanitosť a spravodlivosť v rámci všetkých jeho akcií. Vzhľadom na tento cieľ sa program zameriava aj na organizácie a účastníkov s nedostatkom príležitostí, ktorým sprístupňuje mechanizmy a finančné zdroje. Organizácie by mali svoje projekty a aktivity navrhovať na základe inkluzívneho prístupu, aby boli prístupné pre najrôznejších účastníkov.
Rámec na realizáciu inklúzie a rozmanitosti v rámci podporených projektov Erasmus+ sa nachádza v stratégii, ktorú navrhla Európska komisia. Stratégia má pomôcť pri odstraňovaní prekážok, ktorým môžu čeliť rôzne cieľové skupiny pri prístupe k príležitostiam.
Informácie pre žiadateľov (organizácia)
„Osoby s nedostatkom príležitostí sú osoby, ktoré z ekonomických, sociálnych, kultúrnych, geografických alebo zdravotných príčin, z dôvodu migrantského pôvodu alebo z dôvodov ako zdravotné postihnutie či ťažkosti vo vzdelávaní, ako aj z iných dôvodov vrátane takých, ktoré môžu spôsobovať diskrimináciu podľa článku 21 Charty základných práv Európskej únie, čelia prekážkam, ktoré im bránia v účinnom prístupe k príležitostiam v rámci programu (Sprievodca programom Erasmus+).“
Základné informácie k inklúzii pre žiadateľov sa nachádzajú v Sprievodcovi programom Erasmus+ a v jednotlivých metodikách.
Keďže inklúzia a rozmanitosť je jednou z horizontálnych priorít programu, tento aspekt sa hodnotí počas výberového procesu. Žiadatelia by mali v projektoch sprístupniť aktivity aj pre osoby s nedostatkom príležitosti.
Kľúčová akcia 1
Akreditácie
Zabezpečenie inklúzie patrí medzi štandardy kvality v rámci akreditácie organizácii v školskom vzdelávaní (ŠV), odbornom vzdelávaní a príprave (OVP) a vo vzdelávaní dospelých (VD). Žiadateľ popisuje v žiadosti, ako bude tieto štandardy dodržiavať.
Krátkodobé projekty
Aj v rámci týchto projektov sa podporuje inkluzívny prístup a žiadateľ môže požiadať pre osoby s nedostatkom príležitosti tzv. špeciálny grant.
Pre inšpiráciu uvádzame projekty zaoberajúce sa prioritou inklúzia z predchádzajúceho programového obdobia (2014-2020):
Kľúčová akcia 2
Do kľúčovej akcie KA2 si Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu so súhlasom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) ako národnej autority vybrala inklúziu aj za národnú prioritu.
Pre inšpiráciu uvádzame projekty zaoberajúce sa prioritou inklúzia z predchádzajúceho programového obdobia (2014-2020):
Informácie pre príjemcov grantu (organizácia)
Na podporu inklúzie zriadila slovenská národná agentúra (SAAIC) pozíciu „inclusion officer“ a za pomoci pracovnej skupiny vytvorila metodické prístupy k osobám s nedostatkom príležitosti v jednotlivých sektoroch vzdelávania.
Informácie pre osoby s nedostatkom príležitosti
Som žiak
doplniť info
Som študent
doplniť info
Som zamestnanec
doplniť info
Príklady dobrej praxe
Stredná zdravotnícka škola Záhradnícka v Bratislave
Obchodná akadémia Bolečkova v Nitre
Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou
Inklucentrum – Centrum inkluzívneho vzdelávania
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Spojena škola internátna v Kremnici