Podcast Erasmus+ inšpirácie vznikol v rámci spolupráce oboch národných agentúr programu Erasmus+ na Slovensku: SAAIC – národná agentúra pre oblasť vzdelávania a odbornej prípravy a Iuventa – národná agentúra pre oblasť mládeže. Podcast vznikol pri príležitosti 35. rokov Erasmus+ a bude prinášať zaujímavé informácie o programe, ako sa zapojiť a čo všetko priniesol jeho účastníkom doteraz. Novú časť si môžete vypočuť vždy posledný štvrtok v mesiaci.

Menovky (8)
Menovky (9)

Do tejto epizódy video podcastu Erasmus+ inšpirácie sme si pozvali Ľubomíra Hrčku, ktorý je zakladateľom športovému klubu Run for Fun.

Môžete sa dozvedieť, ako je na tom šport na Slovensku, či deti športujú dostatočne zábavne a čo je to hravá atletika. Presvedčite sa s nami, že oblasť športu k programu Erasmus+ rozhodne patrí!

 #runforfun #erasmusplus #sport

 

Už ste niekedy hrali počítačové hry počas vyučovacej hodiny? 🤔

Pozrime sa spoločne na to, ako sa dokážeme vzdelávať hravou formou aj prostredníctvom počítačových hier. Veronika Golianová a Jakub Žaludko nám predstavujú ich činnosť v organzácii Impact Games, ktorá do vzdelávania prináša zábavu a hlavne kritické myslenie.

#ImpactGames #gamifactory #erasmusplus #CriticalThinking #pcgames

Čo je to neformálne a inovatívne vzdelávanie a ako dokáže ovplyvniť mladých ľudí nielen na Slovensku? To je jedna z tém, o ktorej sa môžete dozvedieť viac v ďalšej časti video podcastu Erasmus+ inšpirácie. Predstavujeme Vám Alenu Tomanovú z organizácie @YouthWatch a Martina Mojzeša z programu @Nexteria_SpoluMenimeSlovensko. Pozrime sa spolu na fenomén generácií Z a Alfa, s ktorými môžeme meniť tento svet. Oboznámme sa s možnosťami, ako podporiť mladých ľudí v ich rozvoji a ako ich motivovať prostredníctvom zaujímavých organizácií určených práve pre nich.

#youth #YouthWatch #Nexteria #erasmusplus

Vitajte pri 2. sérii podcastu Erasmus+ inšpirácie od nás pre vás!

Nechajte sa inšpirovať štvrtou epizódou novej série na tému Inklúzia. Radi by sme Vám predstavili našich zaujímavých hostí p. Barboru Harmatovú manažérku programu angažovanosti z neziskovej organizácie Mareena a p. Máriu Potočárovú-Rybaričovú senior manažérku z občianskeho združenia Divé Maky.

Mareena je nezisková organizácia, ktorá prostredníctvom dobrovoľníckeho programu a vzdelávacích aktivít asistuje cudzincom pri integračnom procese. Vďaka rôznym komunitným aktivitám zvyšujú povedomie verejnosti o témach rozmanitosti, migrácie a integrácie, poskytujú cudzincom príležitosti pre aktívne začlenenie sa do slovenskej spoločnosti a vytvárajú priateľské prostredie medzi Slovákmi a cudzincami.

Druhou hostkou je p. Mária Potočárová-Rybaričová z občianskeho združenia Divé Maky. Posledných 18 rokov táto organizácia podporuje mimoriadne nadané rómske deti zo sociálne znevýhodneného prostredia v rozvoji vzdelania a talentu. Prostredníctvom štipendijného programu formujú budúcnosť rómskych detí, zlepšujú ich spoločenské postavenie a pomáhajú vytvárať pozitíve vzory v ich komunitách.

#inklúzia#inclusion#divemaky #erasmusplus #mareena

Vitajte pri 2. sérii podcastu Erasmus+ inšpirácie od nás pre vás!

Nechajte sa inšpirovať treťou epizódou novej série na tému Európsky rok zručností. Radi by sme Vám predstavili našich zaujímavých hostí zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (skr. ŠIOV) – projektovú manažérku p. Alena Štefánikovú a analytika vzdelávacej politiky p. Juraja Vantúcha.

Môžete sa dozvedieť čo Európsky rok zručností predstavuje, prečo je dôležitý pre Slovensko a čo predchádzalo k jeho navrhnutiu. Zároveň vám aj bližšie vysvetlíme prečo je dôležitá podpora zručnosti pre slovenských občanov a aké aktivity sa realizujú v rámci tejto iniciatívy.

#europskyrokzrucnosti #zrucnosti #siov #erasmusplus #europeanyearofskills

Vitajte pri 2. sérii podcastu Erasmus+ inšpirácie od nás pre vás!

Nechajte sa inšpirovať druhou epizódou novej série na tému Zelený Erasmus – Boj proti zmene klímy🌍🌡️. Náš hosť, Jakub Hrbáň, v roku 2019 spoluzakladal študentské klimatické hnutie Fridays For Future na Slovensku. Na jeseň roku 2020 sa stal jedným z iniciátorov najúspešnejšej online petície na Slovensku #klímaťapotrebuje, ktorú podpísalo takmer 130 tisíc ľudí. Dnes sa v rámci iniciatívy Klíma ťa potrebuje aj naďalej angažuje. Po skončení strednej školy sa rozhodol odcestovať do Švédska, kde bol súčasťou 10-mesačného komunitného vzdelávacieho programu YIP (Youth Initiative Program). Aktuálne sa venuje témam komunitného organizovania, kampaňovania, klimatickej komunikácii a hľadaniu spôsobov pre zapájanie verejnosti do potrebných riešení klimatickej krízy.

#klimatapotrebuje

#FridaysForFuture

#zelenyerasmus💚

#climatechange

#erasmusplus

Vitajte pri 2. sérii podcastu Erasmus+ inšpirácie!

Tento diel je rozdelený na dve časti, pričom hneď v prvej sme privítali Katarínu Lukáčovú a Veroniku Hubeňákovú, ktoré pôsobia na UPJS v Košiciach. Môžete sa dozvedieť skutočne zaujímavé informácie o IT Akadémii, Klube digitálnych koordinátorov a tiež Regionálnych centrách podpory učiteľov.

Druhá časť tohto podcastu je venovaná Andree Cox, ktorá nám predstavuje digitálne občianstvo nielen prostredníctvom organizácie DigiQ. Poďme spolu zistiť ako vieme digitálne pomôcť študentom a učiteľom!

#digitalizacia #UPJSKE #RCPU #DigiQ #erasmusplus

Dnes vyšiel náš posledný podcast v tomto roku  tentoraz sme sa rozprávali o DIGITALIZÁCII!

Posledný diel podcastu Erasmus+ inšpiráciev roku si môžete vypočuť a pozrieť na podcastových platformách aj Youtube. Rozprávali sme sa o tom, aká dôležitá je digitalizácia vo vzdelávaní aj v programe Erasmus+, aké možnosti aj výzvy pre nás predstavuje. Rovnako sme sa venovali aj obľúbenej platforme eTwinning a jej využitiu pre školy. V podcaste sme tentoraz privítali:

Silviu Mihálikovú, digital officer v SAAIC,

Katarínu Hrbáňovú, @eTwinning Slovakia,

Martina Benka, Slovenské športové a inovačné centrum.

Práca s mládežou, participácia, občianska angažovanosť. Ako ich vidia odborníci, ktorí sa pohybujú medzi mladými? Prinášame Vám ďalší podcast na tému participácie a dobrej praxe, ktorú nám predstaví Imrich Milo z bilingválneho gymnázia Žilina a Marián Švekuš z Rady mládeže Košického kraja.

Participácia, demokracia a občianska aktivita. Čo na ne hovorí odborníčka pracujúca s mládežou? Vypočujte si podcast so Silviou Štefánikovou, ktorá je okrem iného koordinátorkou práce s mládežou a lektorkou strategického plánovania pre samosprávy.

Vypočujte si ďalší diel podcastu Erasmus+ inšpirácie. Dozviete sa v ňom viac o odbornom vzdelávaní, aké sú najnovšie trendy a ako sa zapojiť do súťaže Túlavá palica, vďaka ktorej môžete precestovať Európu. Do diskusie sme si pozvali za program Erasmus+ Martinu Wimmerovú. A námestníčka riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania pre celoživotné vzdelávanie Ľubicu Gállovú.

Vypočujte si ďalší diel podcastu Erasmus+ inšpirácie. Dozviete sa v ňom viac o tom, ako sa do 25. septembra 2022 zapojiť do súťaže Európska značka pre jazyky, ako získať Európsku cenu za inovatívne vzdelávanie a čo prinesie nová iniciatíva Erasmus+ v oblasti športu. Do diskusie sme si pozvali projektové manažérky programu Erasmus+ Janu Magálovú a Michaelu Bogdanovú. A riaditeľa Národnej agentúry programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu Petra Kupca.

Vypočujte si ďalší diel podcastu Erasmus+ inšpirácie. Dozviete sa v ňom viac o inkluzívnom prístupe v Spojenej škole internátnej v Kremnici, z ktorej do nášho podcastu prišli M. Vetráková – riaditeľka a A. Kapustová – špeciálna pedagogička školy. Naše pozvanie na rozhovor prijal aj P. Krebs – principál z Divadla bez domova.

O inklúzii a rozmanitosti v programe Erasmus+ sme sa rozprávali s Michaelou Šidovou – projektovou manažérkou a zároveň Inclusion officerkou v Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu. Program Erasmus+ je jej veľmi blízky, nakoľko sa v ňom pohybuje už 8 rokov – má skúsenosti z oblasti neformálneho vzdelávania mládežníckych projektov, ako aj z oblasti formálneho vzdelávania priamo v národnej agentúre programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu. A s Matúšom Zibalom – odborným referentom a zároveň Inclusion officerom v národnej agentúre programu Erasmus+ pre mládež a šport.

Do druhej časti našich podcastov sme pozvali Veroniku Haberlandovú – projektovú manažérku programu Erasmus+ (SAAIC), Máriu Zajacovú – odbornú referentku programu Erasmus+ (Iuventa) a Moniku Kosnáčovú – študentku urgentnej zdravotnej starostlivosti, ktorá bola v rámci programu Erasmus+ na študijnom pobyte v Plzni.

Vypočujte si ako pozitívne môže Erasmus+ zmeniť život. Aké príležitosti a novinky ponúka program mladým špeciálne počas Európskeho roka mládeže a ako sa rozbiehajú mobility Erasmus+ po pandémii.

Vypočujte si prvý zo série podcastov Erasmus+ inšpirácie na tému 35 rokov programu Erasmus+. S Alexandrou Junáškovou – riaditeľkou Národnej agentúry programu Erasmus + pre vzdelávanie a odbornú prípravu (SAAIC) a Petrom Kupcom – riaditeľom Národnej agentúry programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu (Iuventa).

V podcaste sa dozviete:

  • Či je Erasmus+ exkluzívny alebo inkluzívny?
  • Čo prináša pre zúčastnené organizácie a jednotlivcov?
  • Prečo je tak obľúbený?

A ešte omnoho viac.