Iniciatíva Európske univerzity

ČO JE TO INICIATÍVA EURÓPSKE UNIVERZITY?

Európske univerzity predstavujú inštitucionálnu spoluprácu vysokých škôl v celej Európskej únii, Albánsku, Bosne a Hercegovine, Islande, Čiernej Hore, Nórsku, Severnom Macedónsku, Srbsku, Turecku, Kosove a Lichtenštajnsku.

Táto iniciatíva sa zameriava na inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v oblasti výskumu, inovácií a služieb spoločnosti. Vďaka vzájomnému partnerstvu môžu Európske univerzity zvyšovať kvalitu a rozsah vysokoškolského vzdelávania v celej Európe a spájať tak študentov novej generácie Európanov, ktorí majú možnosť študovať a pracovať v rôznych krajinách, v rôznych jazykoch a naprieč viacerými akademickými disciplínami.

VÝZVA 2023

Vo výzve 2023 uspelo 50 aliancií zahrňujúcich viac ako 430 vysokých škôl v 35 krajinách v partnerstve s takmer 1700 pridruženými partnermi z oblasti neziskových organizácií a regionálnych orgánov, ktoré do európskych regiónov prinášajú rozsiahle inovácie. Tento rok je súčasťou aliancií aj takmer 30 inštitúcií z Ukrajiny.

V roku 2023 sa Európskym univerzitám prerozdeľuje rekordný rozpočet vo výške 402,2 miliónov eur, pričom každá aliancia získava približne 14,4 miliónov eur na štyri roky.

Kompletné výsledky výzvy 2023 nájdete na tomto odkaze.

EURÓPSKE UNIVERZITY A SLOVENSKO

Vo výzve 2023 uspelo aj 5 slovenských vysokých škôl:

Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Technická univerzita v Košiciach.

Slovenské vysoké školy sú súčasťou nasledujúcich aliancií:

BANNER - HOMEPAGE (4)

A ČO NA TO ŠTUDENTI?

VÝSLEDKY VÝZIEV MINULÝCH ROČNÍKOV