Iniciatíva Európske univerzity

ČO JE TO INICIATÍVA EURÓPSKE UNIVERZITY?

Európske univerzity predstavujú inštitucionálnu spoluprácu vysokých škôl v celej Európskej únii, Albánsku, Bosne a Hercegovine, Islande, Čiernej Hore, Nórsku, Severnom Macedónsku, Srbsku, Turecku, Kosove a Lichtenštajnsku.

Táto iniciatíva sa zameriava na inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v oblasti výskumu, inovácií a služieb spoločnosti. Vďaka vzájomnému partnerstvu môžu Európske univerzity zvyšovať kvalitu a rozsah vysokoškolského vzdelávania v celej Európe a spájať tak študentov novej generácie Európanov, ktorí majú možnosť študovať a pracovať v rôznych krajinách, v rôznych jazykoch a naprieč viacerými akademickými disciplínami.

VÝZVA 2024

Výzva 2024 bola publikovaná 3. októbra 2023 a alianciám európskych univerzít sa bude prerozdeľovať rozpočet vo výške 189,2 miliónov eur, pričom sa očakáva podporenie 10 nových aliancií. Výzva je rozdelená na dve témy:

  • Development of deep institutional transnational cooperation: táto téma výzvy poskytne podporu žiadateľom, ktorí chcú nadviazať novú inštitucionálnu nadnárodnú spoluprácu medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania v aliancii Európske univerzity.
  • Community of practice for European Universities alliances: táto téma výzvy poskytne podporu pri vytváraní prostredia spolupráce a podpory, kde sa aliancie európskych univerzít môžu stretávať, aby sa podelili o osvedčené postupy a skúsenosti v rámci komunity aliancií európskych univerzít, ako aj v prospech sektora vysokoškolského vzdelávania.

Termín na podávanie žiadostí je do 6. februára 2024 do 17:00. Viac informácii o výzve. Európska komisia bude organizovať informačný webinár dňa 10. novembra 2023 od 14:30 do 17:00. Sledovať ho bude možno bez registrácie na tejto stránke.

Podujatie: Aliancie Európskych univerzít – národná sieť

Národná agentúra programu Erasmus+ organizuje dňa 7. novembra 2023 podujatie Aliancie Európskych univerzít – národná sieť. Program je zameraný aj na synergie Aliancií európskych univerzít s inými schémami ako Horizont Európa alebo akcie Marie Curie Sklodowskej. Predstavené budú aj príklady dobrej praxe zo Slovenska a Francúzska. Kompletný program podujatia. Účastníci budú zástupcovia z vysokých škôl na Slovensku, Slovenská rektorská konferencia, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, a SAIA.

EURÓPSKE UNIVERZITY A SLOVENSKO

Slovenské vysoké školy sú súčasťou nasledujúcich aliancií:

BANNER - HOMEPAGE (4)

A ČO NA TO ŠTUDENTI?

VÝSLEDKY VÝZIEV MINULÝCH ROČNÍKOV