Erasmusplus SAAIC IUVENTA

    ErasmusDays

prvá strana publikácie

Buďte súčasťou #erasmusdays 2020 !

Erasmusdays je iniciatívou, ktorá sa snaží o propagovanie možností programu Erasmus+ v celej Európe, dokonca aj mimo nej. Slovensko sa zapojí do ErasmusDays druhýkrát a našim spoločným cieľom je čo najviac zviditeľniť ako program Erasmus+, tak aj naše úspešné vzdelávacie inštitúcie v rámci Európy! Do iniciatívy sa môže zapojiť akákoľvek inštitúcia, ktorá realizovala projekt Erasmus+ a chcela by pomôcť v šírení vízie programu a podeliť sa o svoje vlastné skúsenosti.

Podujatia organizované na Slovensku

Pomôžte nám zaznačiť Slovensko na celosvetovej mape aktivít #erasmusdays !

AKO SA ZAPOJIŤ?

Zapojiť sa môžete organizovaním akéhokoľvek podujatia či aktivity, ktorá propaguje program Erasmus+ a jeho pozitívny dopad na žiakov a študentov, pedagógov, školy a vzdelávacie inštitúcie, či neustále sa učiacich dospelých, ktoré sa bude konať počas ErasmusDays, teda od 15. do 17. októbra 2020. Môžete zorganizovať:

 • výstavu fotografií z mobility v zahraničí,
 • besedu pre rodičov žiakov o projektoch, do ktorých sa škola zapája,
 • workshop využívajúci výstupy projektu pre verejnosť či ostatných zamestnancov vašej inštitúcie,
 • infostánok a kultúrny program na námestí/pred školou,
 • Erasmus+ kvapka krvi – spoločné darovanie krvi a pomoc tým, ktorí to potrebujú,
 • zelený Erasmus+ – jesenné upratovanie či čistenie verejného priestranstva vo vašom meste a mnoho iného. Fantázii sa medze nekladú!


Cieľom je zapojiť sa do propagácie programu Erasmus+ v rámci veľkej celoeurópskej kampane.

AKÉ BUDÚ #ERASMUSDAYS TENTO ROK?

Keďže rok 2020 je pre všetkých náročný z dôvodu vypuknutie pandémie koronavírusu, aj tohtoročné #ErasmusDays budú špeciálne a prispôsobia sa stavu v jednotlivých krajinách. Tento rok je ešte viac ako inokedy dôležité šíriť pozitívne správy a pozitívne výsledky programu Erasmus+. Práve preto sa môžete v zapojení do iniciatívy #ErasmusDays tento rok inšpirovať témami, ako napríklad:

 • Dištančné vyučovanie a e-learning
 • Zdravie
 • Solidarita
 • Ekológia a ochrana životného prostredia
 • Sociálna inklúzia
 • 5. výročie EPALE

Hoci nevieme, ako bude vyzerať október 2020, program Erasmus+ sa snaží inovatívne situácii prispôsobiť, preto sa tento rok môžete zapojiť do zmiešaných podujatí a kombinovať virtuálne aktivity s prezenčnými. Na Vaše virtuálne podujatia môžete využiť sociálne siete a aplikácie ako Facebook, Instagram, Twitter, TikTok a pod. Vytvorte napríklad:

 • Erasmus+ príbehy – podeľte sa o svoje skúsenosti a zážitky s programom Erasmus+, nezabudnite použiť hashtag #ErasmusDays.
 • Live aktivity – využite možnosť „on line“ nahrávania na Facebooku a Instagrame a nahrajte zaujímavú aktivitu, ktorú si pripravíte v rámci #ErasmusDays. Podeľte sa so zážitkami z mobilít, predstavte svoj projekt, alebo naučte divákov niečo, čo ste sa naučili počas Erasmus+ mobility (typický tanec, recept tradičného jedla, cudzí jazyk a frázy a iné).
 • Súťaže a výzvy – pomôžu Vám rýchlo sa zviditeľniť a pritiahnuť záujem publika. Môžete vyzvať publikum, aby sa podelilo o fotografie z mobilít, vymyslieť zaujímavú úlohu či pripraviť online súťaž alebo kvíz.
 • Online prieskum – zorganizujte zaujímavý prieskum týkajúci sa programu Erasmus+ medzi verejnosťou, záujemcami o program Erasmus+ či žiakmi školy. Výsledky potom publikujte na webových stránkach.
 • Online konferencie a webináre – vďaka aplikáciám ako Skype, Whatsapp, Messenger, Zoom, Discord, Teams môžete zorganizovať konferenciu či webinár na zaujímavú tému, podeliť sa o zážitky, či pripraviť diskusiu s účastníkmi programu Erasmus+.
 •  Podcasty, tematické videohry, Erasmus+ hudobné playlisty, online športové turnaje a iné. Nebojte sa zrealizovať aj vlastné originálne nápady!

AKO POSTUPOVAŤ?

 1. Vymyslite, akým spôsobom by ste sa do #erasmusdays chceli zapojiť.
 2. V prípade nejasností a otázok nás kontaktujte prostredníctvom e-mailu lucia.foltynova@saaic.sk, radi vám pomôžeme.
 3. Prejdite na celoeurópsku webstránku www.erasmusdays.eu, kde nájdete všetky zaregistrované podujatia, ktoré môžete vyhľadávať podľa krajiny, typu podujatia a dňa, v ktorý sa konajú. Registrácia na tejto webstránke bude slávnostne spustená 9. mája 2020 pri príležitosti osláv Dňa Európy.
 4. Kliknite na tlačidlo „I organize“ a vyplňte všetky informácie o vašom podujatí.
 5. Následne počkajte na schválenie podujatia národnou agentúrou a potvrdzujúci mail. Registrácia na medzinárodnej stránke bude prebiehať do októbra 2020, po tomto čase sa prihlasovací formulár uzavrie. V prípade, že chcete mať Vaše podujatie podporené aj národnou agentúrou, registrujte sa do 26. septembra 2020, po tomto dátume Vám už nebudeme schopní zaslať balík s informačnými materiálmi pre Vaše podujatie.
 6. Ako podporu na propagovanie programu Erasmus+ dostanete od národnej agentúry všeobecnú prezentáciu o programe, plagát erasmusdays a info balíček s propagačnými materiálmi. (pre podujatia, ktoré budú prebiehať aj fyzicky, nielen virtuálne).
 7. Ľubovoľne používajte slovenskú verziu grafiky erasmusdays a hashtagy #erasmusdays, #erasmusdaysSK a #erasmusplusSK – dajte nám o sebe vedieť!
 8. ...a nakoniec, zorganizujte vaše podujatie a buďte aj vy súčasťou ErasmusDays!

AKO VYZERALI ERASMUSDAYS V MINULÝCH ROKOCH?

INŠPIRUJTE SA!

V roku 2019 sa do #ErasmusDays zapojilo 53 krajín s viac ako 3 995 podujatiami rôznych typov. #ErasmusDays tak docielili dosah na milióny ľudí vďaka propagácii v médiách a na sociálnych sieťach. Slovensko sa zároveň umiestnilo na prvom mieste v počte zorganizovaných podujatí spomedzi ďaľších 17 krajín, ktoré sa do #ErasmusDays zapojili po prvýkrát.


     Správa ErasmusDays 2019 na Slovensku ponúka podrobný prehľad aktivít a podujatí realizovaných v prvý ročník slovenského zapojenia sa do iniciatívy #ErasmusDays. Inšpirujte sa aktivitami slovenských škôl a organizácií zapojených do programu Erasmus+, zistite, kde všade sa konali #ErasmusDays podujatia a pozrite si fotografie, ktoré z nich realizátori vytvorili.
 
 


          Brožúry ErasmusDays Coverage and Impact poskytujú prehľad zapojených krajín v rokoch 2018 a 2019, ich najzaujímavejších podujatí, ktoré môžete využiť pre vlastnú inšpiráciu. Taktiež ukazujú najvýznamnejšie príspevky v médiách, podporné listy Európskej komisie a parlamentu, novinové články či úspešné príspevky na sociálnych sieťach.
 
 


          EPALE európska platforma pre vzdelávanie dospelých sa do iniciatívy #ErasmusDays zapojila vydaním brožúr EPALE European Digital Exhibition (2018 a 2019) v ktorých vyzdvihla zaujímavé Erasmus+ projekty týkajúce sa vzdelávania dospelých z jednotlivých krajín programu.
 
 

GRAFICKÝ MATERIÁL NA STIAHNUTIE

    ERASMUSDAYS 2019 NA SLOVENSKU

DátumNázov podujatiaOrganizáciaTyp podujatia
10.10.2019 Študujte a cestujte s programom ERASMUS+ Gymnázium, Ul. 1. mája, Malacky Erasmus+ infodeň s prezentáciou a premietaním fotografií z projektov pre rodičov, učiteľov a žiakov.
11.10.2019Once we embraced diversity and the story continues..Základná škola, Hrnčiarska, ZvolenErasmusDays alebo 20 rokov projektov na Základnej škole Hrnčiarska vo Zvolene. Pestrý program pripravený pre žiakov a pedagógov ponúkne prierez medzinárodných projektov od Sokrates až po Erasmus+.
10.10.2019The Adventure of LearningŠkola umeleckého priemyslu, Jakobyho, KošiceNa podujatí, dostupnom širokej verejnosti, budú formou výstavy fotografií a prác žiakov priblížené štyri mobility programu Erasmus+ v zahraničí. Zážitky a skúsenosti žiakov ŠÚP budú priblížené aj formou 4 prezentácií a následnou diskusiou o dopade a možnostiach programu Erasmus+.
12.10.2019Erasmus+ v Partizánskom – na dosah!Edukácia@Internet, PartizánskeDiskusia s účastníkmi aj oraganizátormi podujatí cez program Erasmus+.
10.-12.10.2019Our memories from Erasmus+ project mobilitiesZákladná škola, Dargovskych hrdinov, HumennéV rámci podujatia vytvoríme videodokument, ktorý bude zaznamenávať všetky doteraz uskutočnené krátkodobé výmeny skupín žiakov troch projektov programu Erasmus+ na našej škole. Cieľom je poukázať a spopularizovať posolstvo medzinárodných projektov a ich prínos pre žiakov ako aj pedagógov.
11.10.2019BESEDACirkevná spojená škola, Školská, Vranov nad TopľouBeseda v Hornozemplínskej knižnicou vo Vranove nad Topľou o možnostiach programu Erasmus+ a realizovaných projektoch KA1 a KA2.
10.10.2019Education without frontiersGymnázium bilingválne, T. Ružičku, ŽilinaPrezentácia výsledkov projektov medzinárodného partnerstva.
10.-11.10.2019MemoErasmus+Stredná odborná škola, Pod Sokolicami, TrenčínVerejná fotografická výstava z mobilít, kvízy pre žiakov základnej a strednej školy.
10.10.2019#erasmusdays in ZvolenZdruženie Slatinka, ZvolenNeformálne stretnutie a diskusia o dobrovoľníctve so zahraničnými dobrovoľníkmi Kaťou a Glebom z Ruska a Pedrom z Portugalska, ktorí aktálne dobrovoľníčia vo Zvolene v Združení Slatinka. Od 16,00 do 18,00 hod. v poradenskom centre pre mladých KONEKT pri čaji a koláčikoch zistíte, prečo prišli títo mladí ľudia práve na Slovensko, ako a im páči tunajšia hudba či halušky, čo sa zatiaľ naučili a či už vedia po slovensky.
10.10.2019Discover EuropeZákladná škola s materskou školou, Trnkova, JarovcePočas Erasmus Day vytvoria žiaci v každej triede plagáty o jednotilvých krajinách EÚ a krajinách zapojených do programu Erasmus +. Spoločne tak vytvoríme veľký informačný panel na chodbe školy, vďaka ktorému sa budeme učiť navzájom. Vo vestibule školy budú nástenky venované projektom Erasmus +, ktoré sa na škole realizovali alebo sa aktuálne realizujú.
11.10.2019GAV LEVICE ERASMUS+ FRIENDLYGymnázium, A. Vrábla, LeviceProstredníctvom výstavy fotografií nielen zo zahraničných mobilít, ale aj aktivít uskutočnených v rámci lokálnej komunity na tému tradície, kultúrne dedičstvo a jeho zachovanie, bude priblížený význam programu Erasmus+. Výstava prebehne v spolupráci s mestom Levice a Mestským osvetovým strediskom v priestoroch školy a bude obohatená o prezentovanie workshopov a výstupov projektov školských partnerstiev.
10.10.2019ERASMUSDAYS BLOOD DONOR IN NÁMESTOVOStredná odborná škola technická, Komenského, NámestovoSOŠ technická organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou Martin akciu a názvom: Darovanie krvi – mobilita tým správnym smerom v priestoroch budovy školy. Akcia je určená nielen pre žiakov a zamestnancov školy, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí chcú spolu s nami pomôcť zachraňovať životy, a tým podporiť Erasmusdays 2019.
10.-11.10.2019What Erasmus has taught usZákladná škola SSV, Skuteckého, Banska BystricaPrezentácia projektov rodičom žiakov, Erasmus+ darovanie krvi, fotografická výstava.
10.10.2019Erasmusdays 2019 - Daruj krv s priateľomStredná zdravotnícka škola, Lúčna, LučenecDaruj krv s priateľom - pomôžte zachrániť ľudské životy.
10.10.2019Welcome BackEkonomická univerzita, Dolnozemská cesta, BratislavaPrezentácie študentov vracajúcich sa z Erasmu v zahraničí, diskusia, vyhlásenie Erasmus+ fotografickej a video súťaže.
11.10.2019Zelený Erasmus+Stredná zdravotnícka škola, Lúčna, LučenecZelený Erasmus - čistenie okolia školy.
12.10.2019Green HERitage and CULture Exploring and SharingGymnázium Antona Bernoláka, Ulica Mieru, NámestovoVytvorenia videa z Chránennej krajinnej oblasti Horná Orava v rámci podujatia pre žiakov školy zúčastňujúcich sa Erasmus+ projektu HERCULES, Školského výmenného partnerstva.
10.-11.10.2019Erasmusdays 2019Gymnázium Ľudovíta Štúra, Horská, ZvolenWorkshopy na základných školách, žiaci gymnázia predstavia žiakom základných škôl program Erasmus+ a spoločne budú vytvárať plagáty Erasmus+ s krajinami, ktoré by radi navštívili.
10.10.2019Projekt Erasmus+ a my v Anglicku Spojená škola internátna, Karola Supa, LučenecPrezentácia fotiek a predstavenie Erasmus+ mobility v anglickom Cambridge.
10.10.2019Meeeting of the schools from the region Trnava Gymnázium Jána Hollého, Na hlinách, TrnavaSpoločné stretnutie škôl a diskusia o projektoch Erasmus+.
10.-12.10.2019Erasmus Days + Blood Donation Gymnázium, Pankúchova, BratislavaErasmus+ darovanie krvi, žiaci budú informovať darcov o zapojení školy do programu Erasmus+. Súbežne bude na škole prebiehať výstava fotografií z mobilít.
10.10.2019Erasmusdays na SZŠ v Liptovskom Mikuláši Gymnázium, Pankúchova, BratislavaPrezentácia účastníkov odbornej stáže Erasmus+ v zahraničí spojená s výstavou na škole.
10.10.2019Zelený Erasmus+ Súkromná spojená škola, Starozagorská, KošiceSúkromný školský klub detí sa zapojí do čistenia areálu školy a priľahlého okolia.
10.10.2019ERASMUS+ kvapka krvi Obchodná akadémia, Lúčna, LučenecV spolupráci so SZŠ v Lučenci, žiaci a učitelia OA darujú krv v rámci akcie Erasmus+ kvapka krvi. Žiaci v škole pripravia výstavu z fotografií z mobilít a prebehne slávnostné otvorenie pripravovanej kancelárie Erasmus+.
10.10.2019Erasmus Festival Gymnázium, Študentská, SninaPrezentácia Erasmus+ projektov Gymnázia v Snine bude prebiehať zároveň s prezentáciou skúseností a zážitkov účastníkov mobilít, zábavno-vedomostným kvízom, či maľovaním blotted line technikou.
10.-11.10.2019What was it like to join Erasmus+ ?Stredná odborná škola technická, Partizánska, MichalovceVýstava fotografií a výstupov z realizovaného Erasmus+ projektu pre učiteľov, žiakov, rodičov a návštevníkov školy.
10.-11.10.2019We are Erasmus tooStredná priemyselná škola elektrotechnická, Komenského, KošiceDiskusia venovaná realizovaným projektom a projektom, ktoré sa plánujú v budúcnosti. Zároveň na škole prebehne "Zelený Erasmus+" - čistenie okolia, výstava fotografií z mobilít a Erasmus+ darovanie krvi.
10.10.2019Mládež a tradície otvárajú hranice s Erasmus+SOŠ obchodu a služieb, Jilemnického, Žiar nad HronomPrezentácia fotografií a videí z odborných stáží v zahraničí v priestoroch školy a školskej reštaurácie. Zároveň prebehne online spojenie so žiakmi a učiteľmi na pracovnej stáži v Španielsku a predstaví sa prebiehajúci projekt Erasmus+.
10.10.2019Work abroad with the hepl of Erasmus plus + Green ErasmusSOŠ obchodu a služieb, Nábrežie J. Kalinčiaka, Prievidza Prezentácia projektov Erasmus+ spojená s diskusiou s účastníkmi z radov učiteľov a žiakov, určená pre žiakov aj rodičov. Zároveň sa škola zapojí do Zeleného Erasmu+ a bude čistiť okolie školy, blízky park a koryto rieky.
10.-11.10.2019Erasmus+ - vidieť, zažiť a naučiť saStredná zdravotnícka škola, Záhradnícka, Bratislava Výstava fotografií z mobilít doterajších účastníkov odborných stáží Erasmus+ projektov žiakov, učiteľov a návštevníkov školy. V školskom rozhlase budú bývalí účastníci stáží odpovedať na otázky k ich Erasmus+ mobilitnej skúsenosti.
10.10.2019International and Erasmus+ DayUniverzita Komenského, Šafárikovo nám., BratislavaPodujatie pre všetkých študentov UK, ktorí sa chcú dozvedieť ako študovať a stážovať v zahraničí s finančnou podporou. O programe Erasmus+ Vám povie viac Erasmus tím a hostia. Vo foyer hlavnej budovy UK budú postavené informačné stánky krajín a inštitúcií a študenti sa môžu zoznámiť s partnerskými univerzitami prostredníctvom spolužiakov, ktorí strávili časť svojho štúdia v zahraničí cez program Erasmus+.
12.10.2019#ErasmusDays2019: Join the Erasmus+ family of the Comeius University in BratislavaUniverzita Komenského, Šafárikovo nám., BratislavaPodujatie pre Erasmus+ študentov a zamestnancov školy organizované v spolupráci s Erasmus Student Network na hrade Červený kameň. Spolu s informovaním o možnostiach programu Erasmus+ sa študenti zúčastnia prehliadky hradu a športových a vedomostných hier.
11.10.2019Erasmus+ pre školy v PartizánskomEdukácia@Internet, PartizánskeV rámci stretnutia sa dozviete o možnostiach vzdelávania, ktoré ponúka program Erasmus+ pre školy, učiteľov ako i vašich študentov. Udalosť sa bude konať v malej zasadačke mestského úradu v Partizánskom od 10:00 do 12:00.
11.10.2019Erasmus plus Green: Think Green, Be GreenStredná odborná škola technická, J. Švermu, Zvolen Zelený Erasmus+ - upratovanie školy a jej okolia, blízkeho detského aj futbalového ihriska.
10.10.2019JOIN US WITH ERASMUS+!Gymnázium, Kukučínova, PopradNa škole budú odprezentované možnosti programu Erasmus+, prebehnú diskusie s bývalými účastníkmi projektov a zároveň aj pre nich určený workshop zameraný na šírenie skúseností z programu.
10.10.2019When you doubt, just dance it out!WorkSpace Europe, Štúrova, BratislavaWorkshop venovaný latino tancom a kultúre, ktorým Vás bude sprevádzať Erasmus+ stážista z Portugalska. Príďte si zatancovať a dozvedieť sa viac o Erasmus+ stážach.
11.10.2019We are part of Erasmus+ familyZákladna škola A. Sládkoviča, Pionierska, SliačPrezentácie projektov Erasmus+ na škole, zdieľanie skúseností žiakov a učiteľov z mobilít, prezentácia aktuálne bežiacich projektov a ich aktivít.
11.10.2019Prievidza e-guidePiaristická spojená škola F. Hanáka, PrievidzaMestská ralley je inovatívna učebná pomôcka (inšpirovaná geokeškami typu Wherigo), ktorá bola realizovaná ako výstup projektu počas výmenného stretnutia na Slovensku. Počas ErasmusDays bude sprístupnená žiakom, učiteľom, aj verejnosti.
10.10.2019Blood DonationStredná odborná škola technická, Kukučínova 23, košiceErasmus+ darovanie krvi, do ktorého sa môžu zapojiť žiaci aj učitelia SOŠ. Zároveň sa na škole bude hovoriť o pozitívnom prínose programu Erasmus+.
11.10.2019Malí programátoriZákladná škola Dargovských hrdinov 19, 066 68 HumennéŽiaci, zapojení do realizácie projektu Erasmus+ Malí programátori budú čítať príbehy v anglickom jazyku a následne vytvárať komiksy.
10.-11.10.2019Discover ErasmusSúkromná spojená škola EDURAM, Mauerova, KrompachyPríďte sa dozvedieť viac o účasti EDURAM v program Erasmus+! Pozývame vás na výstavu príbehov, ktorá bude v spoločných priestoroch školy. Pozrite si krátke videá, fotografie, názory, skúsenosti, ale aj cenné príbehy a zážitky, o ktoré sa s nami podelili účastníci mobilít v Londýne.
11.10.2019MEET & GREETZákladná škola, Škultétyho, NitraPodujatie zamerané na prezentovanie výhod programu Erasmus+, stretnutie partnerov zo zahraničia, získanie nových skúseností, zlepšenie jazykových schopností a iných. Na škole budú prezentované realizované projekty, ktorým bol venovaný aj školský časopis a katalóg
10.10.2019Erasmus lifeStredná priemyselná škola, SvidníkCelodenná aktivita pre žiakov, rodičov a verejnosť, na ktorej sa odprezentujú výsledky Erasmus+ projektova práce žiakov, prezentácie žiakov a ich skúseností z projektov a premietanie krátkych filmov z mobilít.
10.10.2019We are addicted to Erasmus+Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, Štúrova, Stará ĽubovňaPrezentácia výsledkov projektov prostredníctvom fotografií a videí z mobilít spojená s diskusiou s účastníkmi.
10.10.2019ERASMUS IN SCHOOLSŽilinská univerzita, Univerzitná, ŽilinaZahraniční študenti, ktorí aktuálne študujú na UNIZA sa podelia o svoje skúsenosti a zážitky a priblížia, aké je ísť šttudovať do zahraničia. Rovnako predstavia krajiny, z ktorých pochádzajú a ich kultúru. Cieľom je motivovať študentov zapojiť sa do programu Erasmus+.