Erasmusplus SAAIC IUVENTA

    ErasmusDays

prvá strana publikácie

Buďte súčasťou #erasmusdays 2020 !

Erasmusdays je iniciatívou, ktorá sa snaží o propagovanie možností programu Erasmus+ v celej Európe, dokonca aj mimo nej. Slovensko sa zapojí do ErasmusDays druhýkrát a našim spoločným cieľom je čo najviac zviditeľniť ako program Erasmus+, tak aj naše úspešné vzdelávacie inštitúcie v rámci Európy! Do iniciatívy sa môže zapojiť akákoľvek inštitúcia, ktorá realizovala projekt Erasmus+ a chcela by pomôcť v šírení vízie programu a podeliť sa o svoje vlastné skúsenosti.

Podujatia organizované na Slovensku

Pomôžte nám zaznačiť Slovensko na celosvetovej mape aktivít #erasmusdays !

AKO SA ZAPOJIŤ?

Zapojiť sa môžete organizovaním akéhokoľvek podujatia či aktivity, ktorá propaguje program Erasmus+ a jeho pozitívny dopad na žiakov a študentov, pedagógov, školy a vzdelávacie inštitúcie, či neustále sa učiacich dospelých, ktoré sa bude konať počas ErasmusDays, teda od 15. do 17. októbra 2020. Môžete zorganizovať:

 • výstavu fotografií z mobility v zahraničí,
 • besedu pre rodičov žiakov o projektoch, do ktorých sa škola zapája,
 • workshop využívajúci výstupy projektu pre verejnosť či ostatných zamestnancov vašej inštitúcie,
 • infostánok a kultúrny program na námestí/pred školou,
 • Erasmus+ kvapka krvi – spoločné darovanie krvi a pomoc tým, ktorí to potrebujú,
 • zelený Erasmus+ – jesenné upratovanie či čistenie verejného priestranstva vo vašom meste a mnoho iného. Fantázii sa medze nekladú!


Cieľom je zapojiť sa do propagácie programu Erasmus+ v rámci veľkej celoeurópskej kampane.

AKÉ BUDÚ #ERASMUSDAYS TENTO ROK?

Keďže rok 2020 je pre všetkých náročný z dôvodu vypuknutie pandémie koronavírusu, aj tohtoročné #ErasmusDays budú špeciálne a prispôsobia sa stavu v jednotlivých krajinách. Tento rok je ešte viac ako inokedy dôležité šíriť pozitívne správy a pozitívne výsledky programu Erasmus+. Práve preto sa môžete v zapojení do iniciatívy #ErasmusDays tento rok inšpirovať témami, ako napríklad:

 • Dištančné vyučovanie a e-learning
 • Zdravie
 • Solidarita
 • Ekológia a ochrana životného prostredia
 • Sociálna inklúzia
 • 5. výročie EPALE

Hoci nevieme, ako bude vyzerať október 2020, program Erasmus+ sa snaží inovatívne situácii prispôsobiť, preto sa tento rok môžete zapojiť do zmiešaných podujatí a kombinovať virtuálne aktivity s prezenčnými. Na Vaše virtuálne podujatia môžete využiť sociálne siete a aplikácie ako Facebook, Instagram, Twitter, TikTok a pod. Vytvorte napríklad:

 • Erasmus+ príbehy – podeľte sa o svoje skúsenosti a zážitky s programom Erasmus+, nezabudnite použiť hashtag #ErasmusDays.
 • Live aktivity – využite možnosť „on line“ nahrávania na Facebooku a Instagrame a nahrajte zaujímavú aktivitu, ktorú si pripravíte v rámci #ErasmusDays. Podeľte sa so zážitkami z mobilít, predstavte svoj projekt, alebo naučte divákov niečo, čo ste sa naučili počas Erasmus+ mobility (typický tanec, recept tradičného jedla, cudzí jazyk a frázy a iné).
 • Súťaže a výzvy – pomôžu Vám rýchlo sa zviditeľniť a pritiahnuť záujem publika. Môžete vyzvať publikum, aby sa podelilo o fotografie z mobilít, vymyslieť zaujímavú úlohu či pripraviť online súťaž alebo kvíz.
 • Online prieskum – zorganizujte zaujímavý prieskum týkajúci sa programu Erasmus+ medzi verejnosťou, záujemcami o program Erasmus+ či žiakmi školy. Výsledky potom publikujte na webových stránkach.
 • Online konferencie a webináre – vďaka aplikáciám ako Skype, Whatsapp, Messenger, Zoom, Discord, Teams môžete zorganizovať konferenciu či webinár na zaujímavú tému, podeliť sa o zážitky, či pripraviť diskusiu s účastníkmi programu Erasmus+.
 • Podcasty, tematické videohry, Erasmus+ hudobné playlisty, online športové turnaje a iné. Nebojte sa zrealizovať aj vlastné originálne nápady!

AKO POSTUPOVAŤ?

 1. Vymyslite, akým spôsobom by ste sa do #erasmusdays chceli zapojiť.
 2. V prípade nejasností a otázok nás kontaktujte prostredníctvom e-mailu lucia.foltynova@saaic.sk, radi vám pomôžeme.
 3. Prejdite na celoeurópsku webstránku www.erasmusdays.eu, kde nájdete všetky zaregistrované podujatia, ktoré môžete vyhľadávať podľa krajiny, typu podujatia a dňa, v ktorý sa konajú. Registrácia na tejto webstránke bude slávnostne spustená 9. mája 2020 pri príležitosti osláv Dňa Európy.
 4. Kliknite na tlačidlo „I organize“ a vyplňte všetky informácie o vašom podujatí.
 5. Následne počkajte na schválenie podujatia národnou agentúrou a potvrdzujúci mail. Registrácia na medzinárodnej stránke bude prebiehať do 14 októbra 2020, po tomto čase sa prihlasovací formulár uzavrie. V prípade, že chcete mať Vaše podujatie podporené aj národnou agentúrou, registrujte sa do 26. septembra 2020, po tomto dátume Vám už nebudeme schopní zaslať balík s informačnými materiálmi pre Vaše podujatie.
 6. Ako podporu na propagovanie programu Erasmus+ dostanete od národnej agentúry všeobecnú prezentáciu o programe, plagát erasmusdays a info balíček s propagačnými materiálmi. (pre podujatia, ktoré budú prebiehať aj fyzicky, nielen virtuálne).
 7. Ľubovoľne používajte slovenskú verziu grafiky erasmusdays a hashtagy #erasmusdays, #erasmusdaysSK a #erasmusplusSK – dajte nám o sebe vedieť!
 8. ...a nakoniec, zorganizujte vaše podujatie a buďte aj vy súčasťou ErasmusDays!

AKO VYZERALI ERASMUSDAYS V MINULÝCH ROKOCH?

INŠPIRUJTE SA!

V roku 2019 sa do #ErasmusDays zapojilo 53 krajín s viac ako 3 995 podujatiami rôznych typov. #ErasmusDays tak docielili dosah na milióny ľudí vďaka propagácii v médiách a na sociálnych sieťach. Slovensko sa zároveň umiestnilo na prvom mieste v počte zorganizovaných podujatí spomedzi ďaľších 17 krajín, ktoré sa do #ErasmusDays zapojili po prvýkrát.


     Správa ErasmusDays 2019 na Slovensku ponúka podrobný prehľad aktivít a podujatí realizovaných v prvý ročník slovenského zapojenia sa do iniciatívy #ErasmusDays. Inšpirujte sa aktivitami slovenských škôl a organizácií zapojených do programu Erasmus+, zistite, kde všade sa konali #ErasmusDays podujatia a pozrite si fotografie, ktoré z nich realizátori vytvorili.
 
 


          Brožúry ErasmusDays Coverage and Impact poskytujú prehľad zapojených krajín v rokoch 2018 a 2019, ich najzaujímavejších podujatí, ktoré môžete využiť pre vlastnú inšpiráciu. Taktiež ukazujú najvýznamnejšie príspevky v médiách, podporné listy Európskej komisie a parlamentu, novinové články či úspešné príspevky na sociálnych sieťach.
 
 


          EPALE európska platforma pre vzdelávanie dospelých sa do iniciatívy #ErasmusDays zapojila vydaním brožúr EPALE European Digital Exhibition (2018 a 2019) v ktorých vyzdvihla zaujímavé Erasmus+ projekty týkajúce sa vzdelávania dospelých z jednotlivých krajín programu.
 
 

GRAFICKÝ MATERIÁL NA STIAHNUTIE

    ERASMUSDAYS 2020 NA SLOVENSKU

DátumNázov podujatiaOrganizáciaTyp podujatia
16.10.2020Erasmus+ kvapka krvi (Erasmus+ Blood Donation)Súkromná spojená škola EDURAM, Maurerova, KrompachySúkromná spojená škola EDURAM v Krompachoch organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou darcovskú akciu v aule školy. Podujatie bude sprevádzať výstavka a prezentácia zrealizovaných projektov a iniciatív Erasmus+, do ktorých sa škola zapája.
15.10.2020Let’s clean up our nature!Základná škola, Hrnčiarska, ZvolenŠkola sa v rámci projektu Erasmus+ v Portugalsku zoznámila s aktivitou PLOGGING - kombinácia jogingu a zbierania odpadkov. V rámci Zeleného Erasmu tak uskutočnia foto výstavu, na ktorej účastníci projektu zoznámia spolužiakov s touto aktivitou, a následne zo súťaže medzi žiakmi v samotnom plggingu. Víťazi budú odmenení.
15.-17.2020Erasmus Days 2020 in PPGGymnázium P. Pázmáňa s vjm, Letomostie, Nové ZámkyGymnázium pripravuje súbor viacerých online aktivít, ktorými podporia propagáciu programu Erasmus+ a šírenie jeho dobrých výsledkov, spolu s priblížením EÚ verejnosti. Medzi organizované aktivity patrí online výstava, zdieľanie skúseností z projektov, "open house", výzvy na sociálnych sieťach, či darovanie krvi.
15.10.2020ERASMUS day PruskéStredná odborná škola, Pruské 294, 01852, PruskéDňa 15.10. plánujeme v našej škole - SOŠ Pruské uskutočniť "deň otvorených dverí. Počas tohto dňa, keď našu školu navštívi množstvo žiakov základných škôl, rodičov, zamestnávateľov, bývalých žiakov, pripravíme samostatnú triedu, kde budú nástenky s orázkami a informáciami z jednotlivých aktivít programu Erasmus+. Okrem toho tu budú žiaci, ktorí participovali pri projektoch a priebežne budú premietať prezentácie, diskutovať a odpovedať na otázky návštevníkov. Sprievodnou aktivitou bude živé video, odvysielané na facebookovej stránke školy.
15.10.2020Mobility days at Faculty of Education of Matej Bel UniversityPedagogická fakulta, Univerzita Mateja Bela, Ružová, Banská BystricaV rámci aktivity "Mobility Days", ktorá bude prebiehať od 13. do 15. októbra, budú študentom predstavené možnosti programu Erasmus+. V rámci univerzity budú rozmiestnené informačné stánky, kde sa budú môcť študenti opýtať na všetko, čo ich zaujíma a zároveň pred vybranými vyučovacími hodinami prebehnú krátke prezentácie programu Erasmus+.
15.-16.10.2020Erasmus+ Exibition, cleaning the area of schoolStredná odborná škola elektrotechnická, Sibírska, TrnavaV dňoch 15. a 16. októbra bude na SOŠE a VÚC Trnava prebiehať výstava spojená s disemináciou výsledkov projektov Erasmus+. V rámci výstavi bude predstavených 10 realizovaných a 6 plánovaných projektov. 15. októbra sa navyše v rámci aktivity Let´s clean up our nature uskutoční na škole upratovanie školského areálu.
15.-16.10.2021Education without frontiersGymnázium bilingválne, T. Ružičku, ŽilinaGymnázium pripravuje kombináciu online a prezenčných aktivít zameraných na propagáciu aktuálnych projektov a ich výsledkov pre širokú verejnosť aj školu samotnú. Medzi aktivity patrí videokonferencia s projektovými partnermi v zahraničí, online lekcie cez aplikáciu Teams, e-Twinning online stretnutie a prezenčné podujatie na škole, na ktorom sa predstaví program Erasmus+ a jeho účastníci sa podelia o svoje zážitky.
16.10.2020E+ inspires in LučenecStredná odborná škola pedagogická, Komenského, LučenecV rámci fotografických a video prezentácií bude predstavený príbeh školy v programe Erasmus+ a zároveň sa bude konať diskusia s účastníkmi niektorých realizovaných projektov.
15.10.2020Volunteers days in SlatinkaZdruženie SLATINKA, Andreja Sládkoviča, ZvolenZdruženie SLATINKA pripravuje v rámci ErasmusDays diskusiu s dobrovoľníkmi a videoprojekciu na tému "Čo znamená byť dobrovoľníkom v zahraničí a aké je to byť zahraničným dobrovoľníkom na Slovensku?". Diskutovať budete môcť s bývalími dobrovoľníkmi, ale aj so zahraničnými dobrovoľníkmi, ktorí aktuálne pôsobia na Slovensku.
15.10.2020Erasmus+ caféObchodná akadémia, Ul. Kálmána Kittenbergera, LevicePodujatie "Erasmus+ café" bude otvorené študentom školy aj verejnosti a predstaví projekty Erasmus+, ktoré škola realizovala. Všetky informácie o programe Erasmus+ aj eTwinning sa dozvedia návštevníci v infostánku, rovnako si budú môcť vypočuť prezentácie študentov, prezrieť krátky film z mobility a výstavu fotografií, zúčastniť sa kvízu a to všetko s šálkou kávy v ruke.
16.10.2020We live with Erasmus+Stredná odborná škola obchodu a služieb, Nábrežie J.Kalinčiaka, PrievidzaSOŠ pripraví výstavu fotografií z Erasmus+ mobilít, ktorých sa zúčastnili žiaci a učitelia školy. Taktiež si v rámci ErasmusDays pripraví prezentáciu možností programu Erasmus+ a ako sa môžu záujemcovia na škole prihlásiť. Súčasťou osláv ErasmusDays bude aj Zelený Erasmus- čistenie okolia školy.
15.-16.10.2020Erasmus+ kvapka krvi / Blood donationStredná odborná škola stavebná, Tulipánová, ŽilinaSOŠ stavebná bude v spolupráci s Národnou transfúznou službou organizovať #ErasmusDays darcovskú akciu v aule školy. Akciu bude sprevádzať výstavka a prezentácia zrealizovaných projektov a iniciatív Erasmus+, do ktorých sa škola zapája. Akcia je určená nielen pre žiakov a zamestnancov školy, ale aj verejnosť tak, aby škola podporili darcovskú osvetu a spojila ju so šírením myšlienok programu Erasmus+.
15.10.2020OALC + SZŠ + PaSA = E+ volejbalový turnajObchodná akadémia, Lúčna, LučenecObchodná akadémia v Lučenci organizuje 15.10. od 8. 00 hod. v priestoroch telocvične OA volejbalový turnaj stredných odborných škôl, ktoré sa aktívne zapájajú do programu Erasmus+ (Obchodná akadémia, Stredná zdravotnícka škola a Pedagogická a sociálna akadémia). Víťaz turnaja získa putovný pohár "Erasmusdays". Tento turnaj bude organizovaný každý rok v rámci Erasmusdays. Obchodná akadémia v Lučenci sa zároveň zapojí v rámci Erasmusdays do akcie organizovanej SZŠ v Lučenci - Kvapka krvi.
15.-17.10.2020Looking forward to join Erasmus again.Stredná odborná škola technická, Partizánska, MichalovceNa SOŠ technickej v Michalovciach sa počas všetkých troch ErasmusDays dní bude konať fotografická výstava mapujúca realizované projekty a mobility školy na Cpre, v Českej republike a v Taliansku. Výstava bude prístupná žiakom, rodičom aj verejnosti každý deň od 8:00 do 14:00.
15.10.2020Education with Virtual WorldsSlovenská poľnohospodárska univerzita, Tr. A. Hlinku, NitraSPU v Nitre plánuje v rámci ErasmusDays prezentovať výstupy viacerých projektov vrátane Erasmus+, ktoré sa zamerali na vývoj 3D virtuálneho sveta, a budú prezentované študentom školy, ako aj širokej verejnosti. Okrem informačných materiálov pripraví SPU v priestoroch školy počítače, na ktorých si budú môcť záujemci vyskúšať viaceré úkony a aktivity priamo vo virtuálnom svete.
15.-17.10.2020ErasmusDays 2020Gymnázium Ľudovíta Štúra, Hronská, ZvolenGymnázium pripravuje prezentácie na niektorých základných školách vo Zvolene, kde predstaví možnosti programu Erasmus+ ako aj bežiace projekty školy zábavnou a interaktívnou formou. V prípade nepriaznivej situácie bude pripravený záznam z videokonferencie, na ktorej sa predstavia Erasmus+ projekty aj príbehy žiakov, ktorí sa mobilít osobne zúčastnili.
15.10.2020#ERASMUSDAYS at ŠUP SvidníkŠkola umeleckého priemyslu, Sovietskych hrdinov, SvidníkŠUP vo Svidníku zorganizuje podujatie ErasmusDays netradične - v Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Počas podujtaia budú predstavené výsledky študentských stáží Erasmus+ v zahraničí, prezentované plánované projekty školy, ale aj jej minulosť v súvislosti s programom Erasmus+ a jeho predchodcami Comenius či Leonardo da Vinci. Podujatie je určené nielen študentom a rodičom, ale aj širokej verejnosti.
15.-17.10.2020Erasmus+ online aj offlineZákladná škola, Československej armády, PrešovSúčasťou ErasmusDays aktivít na škole bude stretnutie projektových partnerov v rámci bežiaceho Erasmus+ projektu za účelom výmeny skúseností z dištančného vyučovania a zameraním na deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia. Na škole bude zároveň prebiehať výstava Erasmus+, ktorá predstaví možnosti programu, minulé aj súčasné projekty, skúsenosti žiakov z mobilít či zapojenie školy do siete eTwinning. Do aktivít budú zapojení žiaci aj pedagógovia.
15.-16.10.2020We live healthy and ecologicallyZŠ SSV, Skuteckého, Banská BystricaŠkola v rámci ErasmusDays predstaví svoj najnovší projekt "Erasmus+ Schools for Greener Europe". Žiaci, ktorí sú členmi rady Zelenej školy, si pripravia sériu zaujímavých príspevkov do vysielania v školskom rádiu, ktorým svojim spolužiakom projekt rovnako priblížia. Škola rovnako zorganizuje bezodpadový deň a bude žiakov informovať o ekologickejšom sa správaní k svojmu okoliu. Súčasťou aktivít bude aj výsadba nových stromčekov v areáli školy.
15.10.2020Workshop "Remeslo má zlaté dno"Stredná odborná škola obchodu a služieb, Jilemnického, Žiar nad HronomAbsolventi odborných stáží sa so svojimi spolužiakmi a kolegami podelia o svoje skúsenosti, zážitky ale i získané vedomosti a zručnosti z oblasti gastronómie, hoteliérstva, služieb či cestovného ruchu. V priestoroch školy bude pripravený workshop ako prezentácia úspešných projektov Erasmus+. Formou nástenných tabúľ, prezentácií, videí a rozhovorov so spolužiakmi predstaví SOŠ možnosti zúčastniť sa 3-6 týždňovej odbornej stáže v strediskách ako sú hotely, reštaurácie, cukrárske výrobne, kadernícke salóny, či SOŠ v zahraničí.
15.10.2020Staň sa hrdinomStredná odborná škola technická, Komenského, NámestovoStredná odborná škola technická organizuje v rámci Erasmusdays a v spolupráci s Národnou transfúznou službou Martin akciu a názvom: Staň sa hrdinom - darovanie krvi, ktorá sa uskutoční 15.10.2020 v priestoroch budovy školy. Akcia je určená nielen pre žiakov a zamestnancov školy, ale aj pre všetkých ľudí v meste, ktorí chcú pomôcť v tomto období epidémie zachraňovať životy, a tým osláviť a podporiť Erasmusdays 2020.
15.10.2020Erasmus+ storiesGymnázium A. Vrábla, Mierová, LeviceGymnázium sa zapojí do viacerých online aktivít: v rámci ErasmusDays zverejní príbehy Erasmus+ účastníkov, pripraví fotografickú výstavu zážitkov z Erasmus+ mobilít v zahraničí, spustí online Erasmus+ dotazník pre učiteľov a žiakov a rovnako dotazník pre partnerov v aktuálne prebiehajúcich aj ukončených Erasmus+ projektoch.
16.10.2020Erasmus Days 2020 SobranceCentrum voľného času, Námestie slobody, SobranceErasmus Days 2020 Sobrance je podujatie zamerané na propagáciu a prezentáciu programu Erasmus+ ako aj Iuventy - Slovenského inštitútu mládeže. Počas tohto podujatia bude pripravená výstava fotografií z mládežníckych výmen v rámci Erasmus +, ktorých účastníkmi boli mladí ľudia z mesta a okolia. Budú pripravené rôzne aktivity a sprievodne podujatia ako besedy, workshopy, kultúrny program a iné, zamerané na neformálne vzdelávanie, prostredníctvom ktorých sa aj iní mladí ľudia dozvedia a možnostiach zapojenia sa do takýchto projektov.